ВЕЦ Царска Бистрица

ВЕЦ „Царска Бистрица“ е построена през 1914 година, за да осигурява електричество на двореца и околните сгради.
Мястото на централата е внимателно подбрано – на около 250 метра от лятната резиденция, за да не се чува шумът от работата на генератора и така че да се осигури постоянен поток на водата (60-70 л/сек), дори през зимата, когато реката Бистрица замръзва.
Централата е оборудвана с турбина Pelton и два генератора, произведени през 1912 г. от компанията „Siemens-Schuckert-Werke“. Монтажът приключва през 1914 г., когато ВЕЦ-ът започва да функционира. Над 100 години по-късно тя все още работи безотказно, за което получава сертификат за дълга експлоатация от производителя. Това е впечатляващо постижение, като се има предвид, че подобни съоръжения от същия клас отдавна са част от музейните експозиции.
С максимална мощност от 0,13 MW/h през 1983 г. ВЕЦ „Царска Бистрица“ е включена и в националния енергиен пръстен на България.
През един страничен прозорец се вижда и автентичната работилница за поддръжка на централата. Малка подредена стая с ъглова работна маса и множество инструменти окачени над нея.
Знаете ли, че...
На 1-ви януари същата (1914) година е пусната ВЕЦ „Енина“, която за разлика от ВЕЦ „Царска Бистрица“ (осигуряваща нуждите на лятната царска резиденция), е първата водно-електрическа централа в България за обществено електроснабдяване извън столицата.