Храм „Рождество Пресвято Богородично“
Храм „Рождество Пресвято Богородично“ се намира в местността „Дрънчи дупка“ или „Манастирчето” – наименование, съхранено сред населението на село Мелница.
Първите исторически сведения за това място са за крепостта „Версиникия“, за Великата битка на хан Крум на 22 юни през 813 г., с пълната му поведа над войската на Източната римска империя и завладяването на Тракия. През 1921 г., след съновидение, двамата братя Димитър Ангелов Бамбев и Яньо Ангелов Бамбев откриват следи на прастари основи на храм, с неустановено датиране, както и исторически артефакти за съществуването на манастир и активна манастирска християнска дейност с датировка 1750-1855 г.
Семействата им са били средно заможни и им е било необходимо време за реализацията на храма от съновидението. След упорит труд и последователност при строежа, през лето господне 1928-мо, храмът „Рождество Пресвято Богородично” е открит. Допълнително построяват килии, пристигат монаси, изграждат стопанство и започва активна църковна дейност.
Божият дом е единствен по рода си с това, че е построен върху лечебна вода-аязмо. Целебната вода извира в сърцето на храма, в олтара – там е първият извор (кайнак) Вторият извор извира от лявата страна на царския трон, третият извор извира от дясната страна на трона. Храмът е Благословен с тази целебна сила на чиста изворна вода, която има изключително добри здравни показатели.
При построяването му двамата братя са изградили чешма отпред, по протежение на целия храм. Тя се състои от девет чучура, от които блика целебна вода. На всеки чучур има изграден олтар, посветен на конкретния светец.
Минават години, манастирът трудно се поддържа и въпреки частичните ремонти, постепенно започва да се руши. Години наред жителите на с. Мелница провеждат събор в района на манастира, за да се поклонят на святото място.
През 1998 г., след съновидение на Елена Бамбева, потомка на фамилията Бамбеви, семейството ѝ решава от руините да се въздигне старият манастир.
На 16 юни 1999 г., д-р Дора Стоева, Иван Иванов, Елена Бамбева, Стефан Иванов, София Радева и Иван Дойнов започват активна възстановителна работа. На 09 октомври 1999 г., храмът към манастира тържествено е осветен от Негово Преосвещенство Сливенския Митрополит Йоаникий и с Божията воля е вече реалност.
През 2009 г., по случай десет години от обновлението му, е изградена камбанария към храма, с три големи камбани, тежащи по 200 кг, дар от ктиторите, съградили храма.
През 2019 г., по случай двадесет години от обновлението му, е изграден три и половина тона каменен олтар /Трнптих/ на открито, посветен на Рождество Пресвято Богородично, на Архангел Михаил и на Архангел Гавраил.
На всички Великденски празници, както и на храмовия празник, се извършват тържествени Богослужения. Ежегодно на Рождество Богородично се организира и веселие.