Травъл фотографи при COVID-19 Lockdown
Когато затворите Травъл-фотографи в къщи и им забраните да пътуват, единствения начин да се преборят с абсцеденцията е като се отдадат на своята лудост – фотографията…. И щом не можем да пътуваме в пространството, можем да попътуваме във времето и да си спомним за неща отдавна забравени по шкафове, тавани и мазета…
От днес стартираме нова поредица: #ОстаниСиВкъщи, прерови старите шкафове, снимай и разкажи история…
Част 1 – Радиоконструктор „Электронные кубики“
Далечната 1975 година. Мрачен зимен ден. Нафтовата печка бумти в ъгъла на стаята, а аз съм болен…
Лежа в кревата с невисока температура, мокра кърпа на челото и умирам от скука – ставането забранено!
В един момент вратата се отваря и влиза Баща ми. Отваря кожената си чанта, усмихва се и ми подава малко пакетче с размерите на средно дебела книга.
Бързо се надигам от леглото и грабвам неочаквания подарък. Разкъсвам набързо не дотам красивата соц опаковка, отварям кутията и започвам да гледам недоумяващо… Съдържанието не ми говори нищо…
Баща ми придърпва един стол, сяда до леглото, изважда книжката с инструкциите и започва да ми обяснява…
Оказва се, че това е един изключително хитроумен начин да се сглобяват работещи електронни схеми от начинаещи радиолюбители, като постепенно навлизат в чудния свят на радиоелектрониката. Всяко „кубче“ е обозначено със символ и има в себе си „скрит“ електронен компонент, модул или връзка. Подреждайки ги правилно по предоставената в книжката картинка, се реализира електронна схема, която безопасно се „оживява“, от 9V батерия монтирана в корпуса. Едновременно с чисто визуалния начин на „конструиране“ на поредния уред, в книжката има подробно описание на принципа на работа и електронна схема за по любопитните…
Започна се едно сглобяване и тестване на радиоприемници, пищялки, морзови апарати, нивомери, усилватели… и вече задължителното стоене в къщи и лежане в кревата докато си болен не изглеждаше чак толкова отчайващо скучно