Археологически музей на Йордания

Археологически музей на Йордания
Археологически музей на Йордания
Да Достъп с автомобил: Да
Добър асфалтов Пътища: Добър асфалтов
Платен паркинг Възможност за паркиране: Платен паркинг
Има входна такса Достъп: Има входна такса
Да Подходящ за посещение с деца: Да
Да Подходящ за лошо време: Да
Фотографско място Подходящо за снимки: Фотографско място
GPS координати:
31°57'15"E 35°56'04"E
GPS паркинг:
31°57'16"E 35°56'15"E
Време за ходене в посока:
непосредствена близост
Минимално време за посещение:
0:30 часа
Разстояние от :
km
Време за пътуване от :
часа
*Данните се зареждат...

Археологическият музей на Йордания е построен през 1951 година и се намира в Цитаделата на Аман.

Той представя артефакти от археологически обекти в Йордания, които датират от праисторическите времена до 15 век. Колекциите са подредени хронологично и включват предмети от ежедневния живот, както и по-художествени предмети, като бижута и статуи. Някои от най-значимите експонати в музейната колекция включват:

  • Реплика (оригиналът се пази в Лувъра в Париж) на стелата от Меша (Mesha Stele), известна също като моавитската стена – датирана е около 840 г. пр.н.е. и представлява гранитен блок с значим надпис на канаанския цар Меса от Моав (кралство, разположено в съвременна Йордания).*
  • Детско погребение в глинен съд – погребването в глинени съдове била обичайна практика в Месопотамия, Египет и Палестина. Обикновено съдът се е поставял под пода на жилищното помещение, вероятно с цел да задържи детето в семейния кръг.
  • Гипсово копие на череп със следи от трепанация – трепанацията може да е имала за цел да освободи мозъка или да изгони злите духове, които по онова време се е вярвало, че причиняват психически проблеми или заболявания. Оригиналният череп е намерен в Ерихон и датиран от неолитния период 6000-4000 г. пр.н.е.
  • Римски мраморни статуи
  • Глинени погребални саркофази и маска от желязната епоха
  • Мраморна глава на „водна фея“ (нимфа) от Нимфериума в Amman Downtown
  • Статуите от Ain Ghazal (двуглава и женска фигури), които са сред най-древните статуи, направени някога от човешка ръка
  • Капител с медуза Горгона
Заслужава ли си:
Заслужава си
Състояние:
Много добро
ЯН
ФЕВТ
МАРТ
АПР
МАЙ
ЮНИ
ЮЛИ
АВГ
СЕПТ
ОКТ
НОЕМ
ДЕК

Знаете ли, че...

Надписа на стелата разказва как богът Камос, богът на Моав, бил гневен на своите хора и ги бил предал на подчинение от страна на Израелското царство, но накрая Камос се върнал и помогнал на Меса да се освободи от исляма на Израел и да възвърне земите на Моав. Меса също така описва множеството си строителни проекти. Надписът е написан на вариант на финикийската азбука, тясно свързан с палео-еврейската писменост.
Камъкът е бил открит непокътнат от Фредерик Август Клайн (Frederick Augustus Klein), англикански мисионер през август 1868 г. По настояване на археолога Шарл Симон Клермон-Гано (Charles Simon Clermont-Ganneau), преди да го преместят (поради опасения от повреждането му при транспорта заради големите му размери 100 х 60 х 60 см и внушително тегло от около 1 тон) е взет отпечатък (папиемаше) от местен арабин.
Когато след година отново посещават мястото за да вземат стелата, тя вече е била разбита на парчета (била нагрята в огнище, след което залята със студена вода и доразбита на парчета с камъни). В последствие Клермон-Гано успява да се сдобие с парчетата и да я „сглоби“ благодарение на взетия преди това отпечатък…

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Top