Църногорски (Гигински) манастир
Църногорският манастир „Свети Безсребреници Козма и Дамян“, известен още и като Гигински манастир се намира в полите на връх Тумба, в местността Китка, в планината Църна гора, на 1000м надморска височина. До него се стига през град Брезник и село Гигинци по 5 км каменист път, който в момента се асфалтира.
Според местни предания Църногорският манастир е съществувал по време на Второто българско царство. По това време манастира е притежавал богато стопанство и множество имоти, дарени му от българските царе и боляри. През периода на османското владичество неколкократно е бил разрушаван и възстановяван. В началото на XIX век манастирът е бил възстановен, както твърдят преданията, от светогорски монаси, открили заровено аязмо с лековита вода. Стенописите от края на XIX век са интересни с рисунките на местни ктитори, в които е предадена детайлно брезнишката носия от това време.
През 1937г. манастира остава без монаси, а след 1944г. е превърнат в концлагер, за да се трансформира по-късно в пионерски лагер. В крайна сметка Гигинската обител е превърната в обор и запустява.
След 1989 година манастирът започна да възстановява своя живот като духовен център на Брезнишкия край. След постъпването в него на отец Никанор към манастира се насочват много, различни по своя вид дарения, с които са извършени реконструкции на изоставените и полуразрушени сгради.
В началото на май 2007г. е започнато цялостно обновяване на манастирския комплекс, което е на път да завърши към 24 май тази година, когато ще бъдат осветени новите постройки.