Троя

Троя е един от най-емблематичните археологически обекти в света, свързан както с митологията, така и с реалната история.
Разположена в днешна Турция, близо до Дарданелите, древната Троя е известна най-вече от епоса на Омир – Илиада, който разказва за Троянската война и легендарната история за Троянския кон.
Археологическите останки на мястото разкриват, че градът е бил разрушаван и изграждан многократно през хилядолетията, като са установени поне девет основни културни слоя. Именно тук, през XIX век, археологът Хайнрих Шлиман започва своите разкопки, вярвайки, че е открил истинската Троя – откритие, което поставя началото на модерната археология в региона.
Днес мястото е защитено от ЮНЕСКО и предлага на посетителите възможност да разгледат останки от древни зидове, порти, амфитеатри, както и модерна интерпретация на Троянския кон – метална конструкция, в която може да се влиза.
Макар Троя да фигурираше в маршрута ни, не беше сред приоритетните ни спирки – по-скоро я бяхме оставили в графата „Ако остане време“. Проучванията ни показваха, че поради голямото наслагване на културни пластове, обекта не е особено интересен за неспециалисти. Бяхме планирали да стигнем точно преди края на допуска за посетители, когато тълпите вече са си тръгнали и мястото е по-спокойно за снимки, но както често се случва при пътувания – плановете рядко се изпълняват с точност. Пристигнахме… с три минути закъснение и вече не допускаха никого. Така че останахме само с една снимка – от подхода към Троя. 🙁