Побитите камъни

Побитите камъни
Побитите камъни
Да Достъп с автомобил: Да
Добър асфалтов Пътища: Добър асфалтов
Безплатен паркинг Възможност за паркиране: Безплатен паркинг
Не До обекта има ходене пеш: Не
Има входна такса Достъп: Има входна такса
Да Подходящ за посещение с деца: Да
Да Подходящо за снимане с дрон: Да
Забранено Бивакуване: Забранено
Фотографско място Подходящо за снимки: Фотографско място
100 НТО - отпаднал обект от 100 НТО №9 - книжка 1985 г. 100 НТО - отпаднал обект от 100 НТО №9 - книжка 1985 г.
GPS координати:
43°13'38"E 27°42'23"E
GPS паркинг:
43°13'41"E 27°42'19"E
Време за ходене в посока:
непосредствена близост
Минимално време за посещение:
1:00 часа
Разстояние от :
km
Време за пътуване от :
часа
*Данните се зареждат...

Побитите камъни (Дикилиташ) са уникален природен феномен, който няма аналог в света. Въпреки че много наподобяват Чутурите край Грамада, те нямат нищо общо като начин на формиране и строеж.

Разположени в район от около 50 кв. км, този природен феномен се състои от 16 групи каменни образувания, като най-голямата и единствено обособена като туристически обект е Централната група. Тя се простира на дължина от 800 метра и е обект на множество научни изследвания.
Произходът на Побитите камъни продължава да бъде мистерия, като съществуват около 15 официални хипотези за тяхното формиране. Най-популярната от тях гласи, че преди около 50 милиона години тази местност е била покрита от Лютеското море. В резултат на естествени процеси на отлагане и ерозия се формирали три пласта – мергелни отложения, кварцов пясък и варовик. С течение на времето водата се оттеглила, а дъждовната вода, богата на варовик, проникнала в кварцовия пясък, споявайки го и създавайки каменни стълбове, подобни на сталактитите в пещерите.
Други хипотези предполагат, че тези каменни колони са остатъци от тропически мангрови дървета, чиито коренища са се вкаменили, а след изгниването им са останали кухи образувания. Съществуват и теории, че стълбовете са резултат от ерозионни процеси върху големи скални масиви или че представляват коралови рифове, оформени в тропически климат.
Най-новата хипотеза гласи, че образуванията са резултат от изтичането на метан от морското дъно, около който са се натрупвали морски микроорганизми и кварцов пясък, което довело до формирането на каменните структури.
Посещението на Побитите камъни е не само пътуване в геоложката история на Земята, но и среща с природата, мистиката и необяснимото. Независимо дали сте любител на науката, търсач на енергийни места или просто ценител на природните красоти, този феномен определено си заслужава да бъде видян.

Текста в публикацията се базира на официалната информационна брошура на обекта.

Трудност:
С автомобил
Заслужава ли си:
Заслужава си
Състояние:
Много добро
ЯН
ФЕВТ
МАРТ
АПР
МАЙ
ЮНИ
ЮЛИ
АВГ
СЕПТ
ОКТ
НОЕМ
ДЕК

Маршрут как да стигнем до Побитите камъни

Централната група на природния феномен се намира непосредствено до главния път Варна – Девня на около 18 км от град Варна

ВНИМАНИЕ!

През летните месеци, особено около обедните часове, температурите на Побитите камъни стават изключително високи. Препоръчително е да носите шапка, слънцезащитен крем и достатъчно вода, ако посещавате мястото през този период.

Знаете ли, че...

Побитите камъни са единствената естествена пустиня в Източна Европа и една от двете в цяла Европа, заедно с пустинята Табарнас в Испания.

Също така Побитите камъни е едно от онези места, за които се вярва, че носят силна енергия. Казват, че ако човек се разходи из местността, особено ако е бос, докосне или прегърне каменните колони, ще се освободи от натрупаната негативна енергия и ще се зареди с положителна. В края на района се намира единственият човешки създаден елемент – каменен кръг, подреден около три невисоки колони. Според вярванията именно тук е най-мощното енергийно място, и кратък престой в него може да донесе усещане за спокойствие и хармония.

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Top