Големият Коледен Бъдник 2014

Една от старите български традиции, макар и позабравена днес, е свързана с изработването на Големия Коледен Бъдник. Този ритуал, изпълняван на Игнажден, е неразделна част от празничния цикъл, носещ символика на живот, здраве и надежда за благополучна година.

Според обичая, сутринта на Игнажден се отрязва ябълково дърво, от което се избира най-дебелият пън. Той става Големият Бъдник. В пъна се пробива дупка, която се „миросва“ с тамян, олио (зехтин) и вино, след което се запушва с восък. Тази практика символизира връзката между човека и природата – дървото получава „енергия и душа“, нарича се за здраве и благополучие.
След това Бъдникът се поставя в огъня. Начинът, по който гори, дава възможност за гадаене: ако пламъкът е бял и чист, се смята, че годината ще бъде добра и успешна.
Макар тази традиция да е на прага между християнство и езичество, тя продължава да вълнува хората. Възраждането ѝ носи интерес и уважение към старите обичаи. Всеки, който участва в изработката на Бъдник, изпълнява ритуала с внимание и любопитство, спазвайки всички указания.
Освен Бъдника, често се изработват и сурвачки – символът на новогодишното наричане. Те се правят от дрян, украсен с пуканки и вълна, точно както в народния фолклор.

И нашия екип се включи във възраждането на тази стара традиция. Пламъка беше бял и предвещаваше добра година 🙂

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Top