Гложенски манастир

Гложенският манастир се вижда от далеч, като кацнал на една скала, което го отличава от другите български манастири, строени обикновено в закрити, потайни места.

Според недоказани данни той е основан в началото на XIII век. Фреските на старата църква са от епохата на Боянската църква. Преданието разказва, че манастирът е построен от киевския княз Георгий Глож. Според легендата князът започнал да строи манастира долу в ниското, но иконата на свети Георги, която носели от родината си, изчезнала и се появила горе на скалите…

За историята на манастира през времето на османското нашествие и след падането на Второто българско царство няма много сведения. Интересното е, че сградата, църквата и кулата не са били разрушени. По време на националноосвободителните борби манастирът е една от най-сигурните бази на Васил Левски. В този район се създава и първият революционен окръг. Запазено е скривалището на Васил Левски – под килията му е имало подземен тунел, прокопан още при изграждането на манастира.

През 1904 г. земетресение нанася сериозни щети. През 1908 г. е изграден от камък тунела пред църквата. През 1913 г. при ново земетресение падат отломки от скалата, върху която се крепи северната стена на църквата, вследствие на което през 1915 г. тя и южната се срутват частично. През 1929 г. всичко е съборено и мястото разчистено за строеж на нова църква. Манастирската кула, устояла на земетресенията, също е разрушена с цел разширяване на двора.

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Top