Петра – ден втори – Улицата на фасадите и Царските гробници

Петра - Улицата на фасадите и Царските гробници
Петра - Улицата на фасадите и Царските гробници
Да Достъп с автомобил: Да
Добър асфалтов Пътища: Добър асфалтов
Платен паркинг Възможност за паркиране: Платен паркинг
Да До обекта има ходене пеш: Да
Има входна такса Достъп: Има входна такса
Да Подходящ за посещение с деца: Да
GPS координати:
30°19'39"E 35°26'56"E
GPS паркинг:
непосредствена близост
Време за ходене в посока:
1:20 часа
Минимално време за посещение:
0:30 часа
Разстояние от :
km
Време за пътуване от :
часа
*Данните се зареждат...

Петра е известна и като „розовият град“, наречен така заради характерния цвят на скалите, в които са издълбани величествените структури.

Улицата на фасадите е редицата от монументални набатейски гробници, издълбани в южната скала, намираща се след Съкровищницата в края на каньона Siq (Прохода). Фасадите са оформени с ъглови стъпалца и пиластри.

В самият край на Улицата на фасадите над няколко пещери е разположена гробницата на Anesho. Името произлиза от надпис намерен върху една гробна плоча. Точно до гробната камера има вход на триклиний (набатейска трапезария, която е била използвана за тържества в чест на мъртвите).

Наименованието Царските гробници (The Royal Tombs) е дадено на четирите великолепни фасади, разположени една след друга отдясно в края на „основния път“, който минава през средата на града. Четирите структури са:

  • Гробница Урна (Urn Tomb) именована така заради малката украса във формата на урна в фронтонната част на фасадата. Гробницата е построена (издълбана) около 70 г. след Христа. Пред входа се простира дълбока площадка с колонади от двете страни от които в днешно време са запазени само 5 от колоните. Високо във фасадата има три ниши, които водят към малки гробни камери. През 446 г. гробницата е преустроена да служи като византийска църква и тогава е добавен прозореца, точно над входа.
  • Копринената гробница (Silk Tomb) е построена в началото на I век след Христа. Името и се дължи на красиво раираната и ярко оцветена стена и таван от пясъчник.
  • Коринтска гробница (Corinthian Tomb) датира от 40 до 70 г. сл. н. е. Горната част на тази гробница е подобна на тази на Съкровищницата, но е сериозно разрушена. Гробницата съчетава различни елементи от набатейския и класически архитектурни стилове.
  • Дворцова гробница (Palace Tomb): Тази гробница датира от началото на II век след Христа и разполага с грандиозна пететажна фасада напомняща повече на дворец, отколкото на гробница. Зад монумента се намира язовир и резервоар за вода, които отвеждат дъждовната вода към басейн, издълбан на север от платформата му. Монументът вероятно е бил използван за банкети или за погребения.

 

Трудност:
Лесно
Маркировка:
Частична
Заслужава ли си:
Заслужава си
Състояние:
Много добро
ЯН
ФЕВТ
МАРТ
АПР
МАЙ
ЮНИ
ЮЛИ
АВГ
СЕПТ
ОКТ
НОЕМ
ДЕК

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Top