Средновековна крепост „Неутзикон“, Мезек
Мезешката крепост, известна и като „Неутзикон“, е една от най-добре запазените средновековни крепости в Източните Родопи.
Датирана е от XI–XII век, по времето на византийския император Алексей I Комнин. Разположена на стратегическо място край село Мезек, тя е служила като гранична стражева крепост, охраняваща териториите между реките Марица и Арда.
С площ от около 7 декара и неправилна четириъгълна форма, крепостта е обградена с масивни стени, дебели до 2,50 м и украсени с тухлени пояси. До 1900 г. стените завършвали със зъбери, но голяма част от тях били разрушени, а камъните – използвани за строеж на турски казарми в Свиленград. Отбраната била подсилена от девет заоблени кули, пет от които разположени на южната стена.
Днес реставрираната крепост е обявена за исторически паметник с национално значение и е популярна туристическа дестинация, впечатляваща с внушителния си облик и богата история.
Маршрут как да стигнем до Средновековна крепост „Неутзикон“, Мезек
До крепостта води широка пътека с дължина 200–300 метра, която започва от паркинга, разположен вдясно от пътя към връх Шейтановец.
Знаете ли, че...
По време на Студената война върху най-източната кула на Мезешката крепост е изграден бункер, тъй като тя се намира само на около километър северно от границата с Гърция.