Бастион Намазгах, Килитбахир
Крепост Намазгях, разположена южно от замъка Килитбахир, е първият и най-голям бастион, построен на най-тясното място на пролива Дарданели.
Построена по идея на барон дьо Тот през XVIII век, тя има стратегическо значение за защита срещу заплахите от Средиземно море. По време на управлението на султан Абдулхамид II крепостта е завършена в окончателния си вид и е оборудвана с артилерия, доставена от Германия.
През Първата световна война, по време на битката при Дарданелите през март 1915 г., Намазгях е щаб на 4-ти тежък артилерийски полк, като 16 брегови оръдия защитават пролива. Две от тях са с далечен обхват и изиграват ключова роля, изстрелвайки 33 снаряда по вражеските кораби.
Реставрирана между 2005 и 2006 г., крепостта е отворена за посетители с исторически експозиции, включително артефакти и звукови презентации от военната кампания.
Знаете ли, че...
По време на Битката при Дарданелите (1915-1916), един от най-ожесточените конфликти в Първата световна война, турските войници демонстрират изключителен пример за човечност. Въпреки тежките битки, османските сили, водени от Мустафа Кемал (по-късно Ататюрк), не само успяват да защитят стратегически важния пролив, но и показват уважение към човешкия живот.
След потъването на съюзнически кораби в Дарданелите, турските войници често спасявали моряците, оцелели в студените води. Независимо че тези моряци са били част от вражеските сили, те са получавали медицинска помощ и подслон. Тези хуманни действия са били част от кодекса на честта, спазван от някои османски офицери и войници, които вярвали, че дори във войната трябва да има място за милосърдие.