Пещера Утробата
Пещера Утробата е древно тракийско пещерно светилище посветено на великата богиня-майка, датиращо от XI – Х в.пр.Хр. То се намира в местността Тангардък кая (от турски „тангардък кая“ означава „гърмящата“ или „шумящата“ скала). Наименованието идва от специфичното оформяне на вътрешна част на пещерата (по средата е издълбан полусферичен купол) придаващо уникална акустика, предизвикваща силен резонанс и усилваща многократно определени звуци от ниския спектър.
Светилището представлява естествен хоризонтален процеп в скала, който е бил допълнително изсечен и оформен от човешка ръка, наподобяващ на вулва. Височината на отвора е 3 m, ширината 2,5 m, а дълбочината – около 22 m.
От няколко години пещерата се е „сдобила“ със собствен жрец – самозван „пазител“, представящ се като трак с тибетско посвещение и руски произход…
Маршрут как да стигнем до Пещера Утробата
Пътеката е с обща дължина 2190 метра и обща денивелация 0коло 350 метра. Колите се оставят край пътя на импровизиран паркинг.
ВНИМАНИЕ!
Носете си достатъчно количество вода, защото по пътеката няма къде да си напълните, а особено в летните жеги ще ви е необходима!
Знаете ли, че...
В дните на Зимното слънцестоене (22 декември), слънцето е най-ниско над хоризонта и тогава слънчевото петно трябва да е най-дълго и да навлиза най-дълбоко във Вулвата.