Тракийска куполна гробница, Мезек
Мезешката гробница е монументална тракийска куполна гробница от микенски тип, датирана от IV–III в. пр. Хр.
Разположена е в могилата „Мелтепе“ край село Мезек и е най-голямата подобна гробница в България. Съоръжението е открито случайно през 1931 г. от местен овчар.
Съставена е от дълъг коридор (дромос) с дължина 20,65 м, две правоъгълни преддверия и кръгла погребална камера (толос), построени с изключителна прецизност чрез суха зидария. Гробницата е била използвана многократно за погребения на знатни тракийски аристократи и вероятно е служила като храм за почитане на култа към покойника. Тя впечатлява с внушителния си могилен насип, достигащ височина 15 м и диаметър 90 м, което я превръща в значим паметник на тракийската култура.
При разкопките вътре са открити златни и бронзови накити, керамични съдове и уникален бронзов канделабър с фигура на сатир.
Маршрут как да стигнем до Тракийска куполна гробница, Мезек
Асфалтовият път, с дължина около 1 км, водещ до паркинга на гробницата, се отбива вляво точно преди същинското навлизане в село Мезек. Има информационна табела.
Знаете ли, че...
През 1908 г. в насипа на могилата край Мезек е открита бронзова скулптура на глиган в естествен ръст, тежаща 177 кг. Тъй като по това време районът е бил в границите на Турция, скулптурата днес се съхранява в Археологическия музей в Истанбул, а в музея в Хасково може да се види нейна гипсова отливка.