Куба – Сантерия
Докато се разхождахме край закътан завой на една река, вниманието ни привлече необичайна сцена – лешояди кръжащи в небето и кацащи на близките дървета, сякаш привлечени от нещо важно.
С приближаването към реката забелязахме група хора, които се подготвяха за ритуал, явно включващ жертвоприношение. Заинтригувани от сцената, попитахме местния ни водача какво се случва. Той обясни, че това място е известно сред местните като свещено и често се използва за провеждане на ритуали от религиозната практика Сантерия. Помолен да ни обясни по-подробно Алберто ни разказа следното:
Сантерия е афро-карибска религиозна система, възникнала в Куба, през 17-18 век в Куба, когато робите, доведени от Западна Африка, адаптират своите вярвания към католическите традиции, за да избегнат преследване. Те тайно продължават да почитат своите богове (ориша), като ги приравняват към християнските светци. Ориша са божества или духове, които служат като посредници между хората и върховния бог (Олофе). Всеки ориша се свързва със специфични природни сили, елементи, качества, като едновременно с това кореспондира на определени католически светци.
В домовете на практикуващите често има олтари, наречени лучуми, на които се поставят фигурки, свещи и други предмети, свързани с ориша.
Сантерия включва сложни ритуали, които се изпълняват от сантеро (свещеник, жрец). Ритуалите могат да включват танци, пеене, барабани, жертвоприношения на животни (обикновено пилета или кози) и пророчества. Те се провеждат, за да се умилостивят ориша, да се търсят съвети или да се помогне на вярващите. Практиката на жертвоприношенията често предизвиква критики от организации за защита на животните и някои религиозни групи, но за вярващите в Сантерия това е дълбоко духовен акт, свързан с древните традиции.
Знаете ли, че...
В Сантерия, новопосветените, наричани iyawó, трябва да носят изцяло бели дрехи всеки ден в продължение на една година. Тази традиция, известна като „годината на обличането в бяло“ (el año del blanco), е време на духовно пречистване, послушание и отдаденост.
Белите дрехи трябва да са изчистени, прости и без декорации, което символизира скромност и трансформация в духовен смисъл, както и дълбока връзка на новопосветените с религиозната общност.
Тази практика е ключов ритуал в Сантерия, който отбелязва началото на новия път на вярващите към духовно израстване и хармония. Ако се разхождате из Куба, може да срещнете iyawó по улиците – мъже и жени, облечени в бяло, които се намират в този уникален и символичен период от живота си.