Изоставената духовна семинария Черепиш
По време на бомбардировките над София по време на Втората световна война, част от сградите на Софииската семинария пострадват, което налага спешно евакуиране на имуществото ѝ на различни места из страната. Едно от тези места е и гара Черепиш. В последствие (между 1947 – 1950) учебните занятия отново са възстановени в сградите на Духовната академия в София, но през септември имотът е превърнат в „Дворец на пионерите“.
По това време Софийската семинария се обединява с Пловдивската и двете са преместени на гара Черепиш, където е създадена сграда за провеждане на учебните занятия.
Всяка година между 200 и 300 души преминават 6-годишно духовно обучение там. За възпитаниците на семинарията, преминали през това място, напомнят многото кръстове, разположени на отсрещните скали – по стара традиция всеки випуск е трябвло да постави по един, за да отбележи завършването си.
Животът на семинаристите в Искърското дефиле продължава до 1990-та, когато с министерско постановление Духовната академия си възвръща имотите в София, сградите в Черепиш опустяват и са оставени на произвола на съдбата и природните стихии.