Църквата „Св. Константин и Елена“ с. Долно Луково
Църквата „Св. Константин и Елена“ в село Долно Луково е най-старата в района, построена е през 1800 г. Тя е и една от най-старите действащи църкви в Родопите.
Църквата впечатлява с уникалната си архитектура – еднообемна сграда, вкопана в земята, за да изглежда като обор, тъй като османските власти не позволявали строежа на църкви. Създадена е само за седмица, следвайки османския закон, че всяка покрита постройка не може да бъде разрушена.
Иконостасът е украсен с примитивистична „овчарска резба“, а стенописите, дело на народен зограф, излъчват наивна, но витална изразителност. Върху вградена на пода пред олтара каменна плоча има надпис на гръцки с имената на ктиторите на храма – поп Димо, Милоулу, Христо, Гемиджоулу Вълчо и датата на освещаването 16 март 1800 година.
Църквата е пример за силата на народната традиция в строителството и изкуството, а през 90-те години е реставрирана и обявена за архитектурно-художествен паметник от „местно значение“. Тя е не само духовен, но и културен символ на района.
Знаете ли, че...
Старото име на Долно Луково е Голямо Суранлии. Основния поминък тук е бил бубарството, затова повечето къщи са изградени именно като двукатни – бубарски. Друг екзотичен поминък на района е бил отглеждането на сусам, като той е запазен частично и до днес.