Култов комплекс „Слънчева врата“ (Момини гърди), с. Старосел

Според легендата, местно момиче имало любовна връзка с мъж от селото. Силната им и страстна любов довела до там, че момата не спазила установения закон и се отдала на мъжа, без да стане негова съпруга. По тази причина родът ѝ я отхвърлил и проклел. Избягало нещастното момиче извън селото и на това място, я настигнала клетвата на рода ѝ. Тя се вкаменила коленичила, с лице към небесата, а нейните гърди, изпълнени с мъка, дали едно от имената на мястото – Момини гърди (Момини скали, Момини камъне).
Интересен факт е наличието на надпис от ново време на Момини скали. Надписа е изработен по поръчка на учителя от с. Старосел Рад Мавров през 1942 г. като същият е имал и желанието надгробният му кръст да бъде поставен до пещерата на Момина скала, за да може идните поколения да знаят, че там се намират костите на българин. Според публикувана статия, запазена в Читаището на с. Старосел (за съжаление не е ясно от кой вестник) въпросният учител поръчал на скалата да се изпише следното:
„СВОБОДА. БЪЛГАРИЯ, ЧОВЕЩИНА 5.X.1942 г.
Радъ Геровъ Мавровъ, роденъ 1897, с жена Недялка и синове Петко и Стефанъ, започна този летописъ…
нещо важно нека се записва от нашия Мавровски родъ. Староселъ 785 къщи, 4050 жители, ученици – 634, учители – 15, войници 42, загинали за свободата 1876 г. – 32, 1912 -18, 1918 – 55, 1942 – 9+Добричъ, Охридъ, Пирот и Кавала + студъ, суша, гладъ в Рим и Виена, Йерусалимъ и“
От особено значение е мотивът за изработването на въпросния надпис. В същата статия учителят сам обяснява мотивацията си, като думите му са достатъчно силни и заслужават да си ги припомним, затова ще ги цитирам по същата статия:
– Учех децата на обич към земята ни, към родината и близките. Разказвах им за могилите край Старосел, те са десетки, и в тях са намирани какви ли не предмети, и от кои ли не времена: тракийски, гръцки, римски, турски. Децата ме питат: „Учителю, ами българите не са ли живели по тези земи?“ И аз си рекох, „абе, джанъм, защо да няма и български нишан, нали от векове е българско!”
Маршрут как да стигнем до Култов комплекс „Слънчева врата“ (Момини гърди), с. Старосел
Ако сте с по-високопроходим автомобил може да достигнете на около 500 метра от обекта. В противен случай най-удобното място да оставите колата е при SPA комплекс Старосел от където тръгва и пътеката (черния път) към култовия комплекс. Разстоянието от SPA комплекса до обекта се изминава за около час спокоен ход.
Дали мястото, което древните траки вероятно са считали за вход/изход към отвъдното, е предизвикало сходна представа в местното население или са се запазили свещените предания за сакралните места под формата на приказки, не може да сме сигурни. Паралелът в двете мито-поетични идеи сближава в съзнанието ни образа на вкамененото момиче и този на Сафо хвърлила се от от скалите от любов към Фаон.
Наименованието на Слънчевите двери – Момини скали, както и свързаната с тях легенда, че са произлезли от вкаменено момиче, свързват обекта с представата за женското начало и по този начин с Великата Богиня, почитана от древните. До голяма степен може да се предполага повече за ритуална функция на Слънчевите двери, отколкото само за чисто символична, тъй като чрез тях и през тях се осъществява контакт със света Отвъд, т.е. изразена е представата за единството на световете. Мегалитната порта се състои от два огромни яйцевидни къса, които са опрени един в друг и по този начин образуват проход, и може да бъде типологически отнесена към така наречените Слънчеви двери. В Омировата традиция Слънчевите двери са проход, през който слънцето залязва и преминават душите на мъртвите, за да отидат в Отвъд.
Текст: Георги Митев – магистър Защита на културно-историческото наследство в Република България и представител на Тракийско общество Трескейа
Редакция: проф. д.и.н. Валерия Фол
2012 r.