Древният град Пергамон – Акрополът

Разположен само на 8 километра от съвременния град Бергама, Пергамон е бил една от великите сили на античния свят. Въпреки краткотрайната си слава, градът оставя значимо културно наследство.
Историята му започва с Лизимах, генерал на Александър Велики, който през III-II в. пр. Хр. впечатлен от непревземаемостта на крепостта му, избира Пергамон за съхранение на плячката, натрупана по време на походите му в Мала Азия. Когато Лизимах е убит през 281 г.пр.Хр., Филетерус, комендантът на Пергамон, сам се настанява в града и основава династията на Аталидите, която управлява до 133 г. пр. Хр., когато Лудият Аталус ІІІ умира и завещава цялото царство на Рим.
По време на своя разцвет градът е великолепен архитектурен и артистичен център – особено при управлението на Евмен ІІ (197-159 г.пр.Хр.).Той построява прочутата Пергамска библиотека, която съдържала 200 000 книги (свитъка).
Сред забележителностите са акрополът с частично възстановените храмове на Траян и Атина, както и величественият Олтар на Зевс, чиито останки днес се намират в Берлинския музей „Пергамон“. Елинистичният театър, изсечен в стръмен склон, е побирал до 10 000 зрители. Подобно на повечето елински театри, той предлага живописна панорама в случай, че постановката е скучна.
В подножието на театъра, в края на театралната тераса Promenade (улица за разходки) е бил храмът на Дионис.
Маршрут как да стигнем до Древният град Пергамон – Акрополът
До Акропола може да се стигне по два начина: с кабинкова въжена линия, която изминава разстоянието за около 10 минути и започва от подножието на хълма, или с автомобил по 3-километров обходен път.
ВНИМАНИЕ!
Носете си достатъчно питейна вода, особено в горещите летни дни. След като преминете входните турникети, на територията на обекта няма откъде да си купите.
Знаете ли, че...
Пергаментът, един от най-важните материали за писане в древността, е създаден именно в Пергам. Когато египтяните забраняват износа на папирус, за да ограничат конкуренцията с Александрийската библиотека, жителите на Пергам разработват алтернативен материал – тънко обработена животинска кожа, която става известна като пергамент.