Богородична стъпка
Обожествяването на земята и нейната способност да създава живот, определя начина за възприятие на новата за енеолитното общество дейност – рудодобива. В местността Ай бунар, Старозагорски бани се намира най-ранното място за добив на медна руда използвано от енеолитния човек.
Хората тогава са почитали майката земя като своеобразно Божество. Възхвалявали са способността ѝ да дава живот и да създава, също както са възхвалявали жената Черньх (1978, 76). Те са живеели до минералния извор в близост до местоработата им днешните Старозагорски минерални бани. Доказателство е селищната могила, намираща се до римската и настояща баня.
Тук на това място траките работници рудари, са изразявали почитта си на Божията майка, търсели са спасение, смирение, прошка и особено след приемането на християнството, се превръща в истински свещено по тези земи.
В горната част на основния скален масив се намира образувание с формата на човешки крак. Годините пренасят във времето с примирение и почитание благочестивото предание за явяването на Божията майка на местните хора в уверение на това, че християнството е истинска религия и че това е Нейната стъпка. Именно това място християните с Богоговение назовават Богородична стъпка. В района е установено наличието на изключително силното биоенергийно поле.
В района има и древна кариера за добив и обработка на различни материали, използвани в строителството на частни и обществени сгради в антична Августа Траяна. На мястото има останки от недовършен саркофаг, вероятно предназначен за гробница на знатен гражданин.
По инициатива на бай Нейчо Нейчев, с Благословението на Старозагорска епархия и по проект на Архитект Веселин Беров, непосредствено до скалите се изгради параклис ХРАМ РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО. Освещаването на параклиса стана на 22 септември 2003 година, в деня на Рождество Богородично от Негово Високопреосвещенство Старозагорски Митрополит Галактион.