Картата от Мадаба – църква Свети Георги
Мадаба е град с дълга история, с започваща още в периода на неолита. През периода от II до IV век той е бил под управлението на Византийската и Римската империи. Градът се отличава с най-голямата християнска общност в Йордания, а символична за Мадаба е гръцката православна църква “Свети Георги”. Тя е известна още като “картата на Мадаба” заради мозаечната карта върху пода на храма.
Създадена от византийски творци през 6 век тя представлява най-древната карта на Близкия изток и Светите земи. В центъра на картата има схематично изображение на Йерусалим, с изображения на Храма Господен и крепостни стени с многочислени градски порти. Изобразеният регион се простира от Ливан на север до делтата на Нил на юг и от Средиземно море на запад до Арабската пустиня.
Картата е открита при строежа на новата гръцка православна църква (през 1844 г.) на мястото на по-древна разрушена през 748 от силно земетресение. Характерно за Мадавската карта е, че не е ориентирана север-юг като съвременните карти, а сочи на изток към олтара така, че посоките върху нея да съвпадат с реалното разположение на обектите. В оригинал тя е била с размери 21 на 7 m е съдържала над 2 млн. малки квадратни цветни камъчета, но сегашните ѝ размери са 16 на 5 m.
На картата са изобразени обектите и пътят (с дължина около 450 км), който е трябвало да изминат истинските пилигрими за да станат хаджии:
- Jerusalem (Ерусалим)
- Bethlehem (Витлеем)
- Dead sea (Мъртво море)
- Jordan river (Река Йордан)
- Jericho (Ерихон)
- Jacob’s well (Изворът на Яков)
- Mediterranean sea (Средиземно море)
- Mount Sinai (Планината Синай)
- Nile delta (Делтата на Нил)
- Karak (Kyriakorolis) (Карак)
- St. Lot’s monastery (Манастир Свети Лот)
- Hebron (Хеврон)